Academics > Achievements

ACHIEVEMENTS



SPORTS

We have won Idukki District Amateur Taekwondo Championship 2016

Aldrin Baby of Category 1 has secured II prize – in Breast stock Style in Central Kerala Sahodaya Swimming Championship

Malavika Raj has secured II prize in Under 19 yrs Girls Singles in Central Kerala Sahodaya Badminton Championship

Albi has secured 1st prize in under 14 yrs boys single and Suzane Mariya joseph has secured III in under 14 yrs girls single in Central Kerala Sahodaya Badminton Championship

Noel George, Tibin Baby, Karthik Shaji Pillai and Arjun Biju have won Roller Skating Hockey Championship in District Level and State Level, where in Noel George and Tibin Baby have been selected for National Level Roller Skating Hockey Championship at Jodhpur, Rajasthan.

Our School team has won second prize in Central Kerala Sahodaya Throwball Championship 2016

SAHODAYA COMPETITIONS

Our students have participated in CKSC Sahodaya Kalotsav on 15, 20, 26 and 28 October 2016 and bagged many prizes and grades and the school has secured 11th position.

In category 2, Firdouse Muhammed has secured second prize with A grade in Malayalam Light Music

Akhil Shan of Category 2 has secured third prize with A grade in English Elocution

Agna Bijo of Category 2 has secured third prize with A grade in Hindi Elocution

Diya Fathima of Category 2 has secured third prize with A grade in Malayalam Elocution.

In category 3, Aby Kurien has secured first prize with A grade in Extempore –Hindi in the district level and 2nd prize with A grade in the State level competition.

M. Krishnagadhahas of Category 3 secured first prize with A grade in Hindi Story writing.

Gopika G of Category 3 has secured second prize with A grade in Bharatanatyam

Merin Jismon of Category 3 has secured Second prize with A grade in English Story writing & Third prize with A grade in English Versification.

In category 4, Sidharth R Vyloppilly has secured first prize with A grade in Malayalam Short Story writing and in Malayalam Extempore. He has also secured second prize with A grade in Malayalam Essay Writing.

Maria N Tom of Category 4 has secured first prize with A grade in Malayalam recitation

Rose Mariya Joy of Category 4 has secured first prize with A grade in Sanskrit recitation

Alfred Augustine Tom of Category 4 has secured third prize with A grade in Cartoon

Out of three group items participated, we have got the second prize with A grade in Western Music.





Updated on: 01 Feb 2017